Oksijen Sensör

Oksijen Sensörleri

 

Oksijen Sensör, anestezi ve yoğun bakım respirasyon ve kuvöz cihazlarında kullanılır. Temel olarak oksijen içeriğinin görüntülenmesi ve kontrol altında tutulmasını sağlar. Medikal Oksijen Sensor, yetişkin ve pediatrik ventilatör ve anestezi cihazları ile uyumludur.

 

Oksijen Sensörü Nedir?

 

Oksijen Sensor, yüksek ölçüm doğruluğu sağlar. Böylece tıbbi uygulamalarda veya tedavilerde oksijen miktarı kontrol altında tutulur. Oksijen sensörü üretiminde yüksek teknoloji ve tıbbi güvenlik sağlayan sistemler kullanılır. Güvenilir, istikrarlı ve kesin oksijen ölçüleri ve sonuçları sağlar. Nitrojen dioksite (NO2) karşı mukavemeti olan oksijen sensörlerinde mükemmel düzeyde sinyal kararlılığı vardır.

Solunum sağlamak veya akciğer tedavilerinde oksijen üretimini ölçmek için Oksijen Sensörleri kullanılır. Anestezi monitörleri, solunum cihazları ve oksijen yoğunlaştırıcılar gibi tıbbi uygulamalarda sık rastlanır. Ayrıca, geniş kullanım alanı bulabilen oksijen analizörlerinde de çeşitli Oksijen Sensor modelleri yer alır.

Uzun süre kullanım sağlayan ileri teknoloji ürünü kaliteli malzemelerden üretilir. Oksijen Sensörleri için birçok firma ücretsiz veya ücretli servis, bakım ve onarım hizmeti vermektedir.

 

Oksijen Sensörü Çalışma Prensibi

 

Oksijen Sensor ile oksijen konsantrasyonlarını ölçmenin birçok yolu var. Bunlar arasında zirkonya, elektrokimyasal (galvanik), kızılötesi, ultrasonik, paramanyetik ve son zamanlarda geliştirilen lazer yöntemleri ile oksijen miktarı ölçülebilmektedir. Oksijen konsantrasyonu ile elektrik akımı arasında doğrusal bir ilişki vardır. İki noktalı kalibrasyonla (% 0 ve% 100 hava doygunluğu) numunedeki oksijeni ölçmek mümkündür.

En çok kullanılan oksijen sensörü, bir sıvı içinde çözünmüş “clark” tipi elektrot kullanılan oksijen sensörüdür. Temel prensip, bir elektrolit içine batırılmış bir katot ve bir anot olmasıdır. Oksijen sensöre geçirgen bir membrandan difüzyonla girer ve katotta azalır ve ölçülebilir bir elektrik akımı oluşturur.

Optod oksijen sensörleri, oksijen konsantrasyonunun optik ölçümüne dayanır. Optik bir kablonun ucuna kimyasal bir film yapıştırılır ve bu filmin floresans özellikleri oksijen konsantrasyonuna bağlıdır. Oksijen olmadığında floresans maksimumdadır. Bir oksijen molekülü ortaya çıkınca bu film ile karşılaşır ve bu fotolüminesans ortaya çıkar. Belirli bir oksijen konsantrasyonunda, herhangi bir zamanda film ile çarpışan belirli sayıda oksijen molekülü olur.

 

Oksijen Sensörü Nerede Kullanılır?

 

Oksijen Sensör, yaygın olarak medikal uygulamalarda ve otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. Tıpta medikal cihazlarda oksijen ölçümü sağlayan bu sensörlerin farklı modelleri, araçlarda egzoz gazından oksijen konsantrasyonunu ölçmek için kullanılır. Dalgıçlar da, ayrıca solunum gazlarındaki kısmi oksijen basıncını ölçmek için Oksijen Sensor kullanır. Hava araçları, uzay araçları ve deniz araçları gibi çok sayıda otomasyon ve elektronik sisteme de oksijen sensörü entegre edilir. Karbon monoksit zehirlenmelerinde hipoksi vakalarını önleme sistemlerinde de kullanılır. Ayrıca, “optod” adı verilen, çözünmüş oksijen sensörleri de vardır. Optik teknolojiye dayanan bu sensörler, atık su tesisleri, su ürünleri yetiştiriciliği, çevre izleme ve sığ sularda bilimsel araştırma için kullanılır.

OKSİJEN SENSÖRLERİ

Oksijen Sensörleri

Anestezi , yoğun bakım respirasyon ve kuvöz cihazlarındaki oksijen içeriğinin görüntülenmesi için kullanılan Medikal oksijen Sensörleri Anestezi ...

Envitec Orjinal Oksijen Sensörleri

Ge Oksijen Sensörleri

Oksijen Sensörleri

Ge Oksijen Sensörleri

GE Datex Ohmeda Oksijen Sensörü

Oksijen Sensörleri

GE Datex Ohmeda Oksijen Sensörü

Back to top