Nst Propları

NST cihazlarında kullanılan NST probları, anne karnındaki bebeğin kalp atışlarını ve rahim kasılmalarını cihaza ileten önemli ekipmanlardır. NST cihazlarında iki adet NST Prob bulunur. Bu problara, “ultrason probu” ve “toco prob” adı verilir.

“Fetal monitörler” (NST) olarak da bilinen NST cihazları, fetüs hareketlerinde azalma olduğu veya kasılmaların kesilmesi durumunda önemli veriler sağlar. Bu şekilde doğum eyleminin başlayıp başlamadığı kontrol edilebilir. Bebeğin anne karnındaki durumu hakkında da bilgiler elde edilir. NST cihazlarına bağlı NST Propları, jel sürülerek anne karnına bağlanır.

 

NST Cihazı Nedir? (Fetal Monitör)

 

NST cihazı; iki prob ile annenin karnına bağlanan bir cihazdır. Anne karnındaki bebeğin kalp atışlarını, hareketlerini, rahim kasılmaları ve kasılmaların şiddetini takip ederek, kaydeder. Fetüsün sağlığını takip etmek için kullanılır. Gebeliğin 32-34. haftalarında uygulanmaya başlanabilir.  20 ila 30 dakikalık bir izleme süresi vardır. Bu süre içinde bebeğin kalp atışları ve rahim kasılmaları izlenir.

NST cihazlarında “Toco” ve “Ultrason (US)” adı verilen iki adet NST Prop vardır. Bu probların içinde kristaller vardır. NST Propları, bu kristaller sayesinde rahim kasılmalarını ve bebeğin kalp atışları algılar. NST Propları tarafından iletilen sinyaller yükseltilerek filtrelenir ve monitör ekranına izlemeye alınır. NST cihazı, kalp atışları ve rahim kasılmalarının grafiğini çizere, kâğıt çıktısı alır.

 

NST Probları Ne İşe Yarar?

 

NST cihazı, anne karnına bağlanarak, fetüsün kalp atışlarının kuvvetini ölçer. Bu ölçümler, cihaza bağlı problar vasıtası ile yapılır. Fetal monitöre bağlı NST Propları arasında yer alan ultrason (US) probu, anne karnında bebeğin kalp atışlarını algılar.

Rahim kasılmalarını ve kasılmaların şiddetin de, karnın en tepe noktasına yerleştirilen toco probu algılar. Anne sancı hissettiğinde eline verilen bir butona basar ve bu sırada kâğıda bir işaret konulur.

NST cihazları, NST Probları aracılığı ile yaklaşık 20 dakika boyunca bebeğin kalp atışları ve rahim kasılmalarını takip eder.

NST Probları Hakkında Bazı Bilgiler

  • Ultrason ve Toco probları, su geçirmez özellikte üretilmektedir.
  • US probları genellikle 30 bpm–240 bpm aralığında ±1bpm doğruluğunda FHR ölçümü yapabilir.
  • Toco probları 0-100 aralığında ölçüm yapabilmektedir.
  • Ultrason probunun yaydığı güç, uluslararası standartları aşmayacak şekilde üretilir.
  • Ultrason probları genellikle en az 9 kristalli olarak imal edilmektedir.

NST PROBLARI ve AKSESUARLARI

Nst Probları ve Aksesuarları

NST (Non Stress Test), en kolay tarifi ile anne karnındaki bebekten haber aldığımız basit bir uygulamadır. Bebekler, sağlıklı bir gebelikte, annelerinin...

Edan Nst Probları

Nst Probları ve Aksesuarları

Edan Nst Probları

Philips Nst Probları

Nst Probları ve Aksesuarları

Philips Nst Probları

Plusmed Nst Probları

Nst Probları ve Aksesuarları

Plusmed Nst Probları

PHİLİPS 50 A NST PROBU

Nst Probları ve Aksesuarları

PHİLİPS 50 A NST PROBU

PHİLİPS AVALAN FM 20 NST PROBU

Nst Probları ve Aksesuarları

Back to top